Uzmanlar, geceleri kaliteli uyku için yatmadan önce tüm elektronik cihazlarınızı kapatmanızı öneriyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre elektronik cihazlar açık olduğu zaman ya da yatmadan hemen önce bu cihazları kullandığınız zaman, cihazlar beyin aktivitelerinizi arttırıyor ve uyumayı zorlaştırıyor. Cihazları yatmadan önce kullanmanız gerekiyor ise turuncu gözlük kullanın.

Birçok önemli araştırmada ortaya çıkan ve Amerika’da bulunan Rensselaer Polytechnic Institute’deki araştırmacıların da onayladığı sonuç şu: Ipad gibi birçok elektronik cihazlardan gelen yapay ışıklar, özellikle mavi ışıklar, uyku düzeninde önemli olan melatonin hormonunun seviyesini düşürerek, uyku problemleri yaşatıyor (1).

Yine çok önemli bilimsel araştırmaların yayınlandığı Applied Ergonomics Journal’inde yayınlanan bir araştırmaya göre araştırmacılar, gönüllü katılımcılara iPad, iPad 2 ve PC tabletlerde oyunlar oynatıp film izlettirmiş. Çıkan sonuca göre gönüllülerin gece sadece 2 saatlik tablet ekranı ışığına maruz kalmaları bile beyinlerindeki melatonin oranını %22 oranında düşürmüş (2).

Haber Kaynağı