Veri Kurtarma (Data Recovery) günümüzde çok önemli bir kavram haline geldi. Çünkü artık Bilgi Toplumunda yaşıyoruz, bu nedenle verilerin ve veri analizinin önemi gün geçtikçe artıyor. Elde edilen bütün veriler bilgisayar sistemlerinde depolanıyor.

Herhangi bir nedenle bu verilere ulaşılamaz ise veri kurtarma işlemi devreye sokulur. Veri kurtarma, silinme, kaybolma, bozulma nedenleriyle ulaşılamayan bilgileri özel yöntemler kullanarak tekrar ulaşılabilir hale getirmeye denir. Bu nedenle bilgilerin iyi depolanması, iyi saklanması, işlenebilmesi ve beklenmedik kayıp durumlarında yeniden ulaşılabilir kılınması çok önemlidir.

Veri kurtarma deneyim, bilgi ve yazılım tabanlı bir altyapı gerektirir. Veriler kurtarılırken sistemin mevcut durumunun korunması ve sisteme başka zararlar verilmemesi önemlidir.

Size yardımcı olabilecek, Linux için çeşitli veri kurtarma yöntemlerini sizin için araştırdık.

1. Knoppix

Knoppix, Linux için en popüler veri kurtarma yazılımı. Knoppix, donanımınızı otomatik olarak belirleyerek kurtarma araçlarını kendi optimize ediyor. Knoppix, işletim sistemiyle açılabilen CD (bootable CD) ile birlikte geliyor.

2. Trinity Kurtarma Kiti (Trinity Rescue Kit)

Trinity Kurtarma Kiti, Windows bilgisayarlarındaki ve Linux sistemlerindeki verileri kurtarmak için ücretsiz kullanılabiliyor. Ayrıca sistemdeki şifre ayarları, disk temizleme ve virus taraması için de kullanılabiliyor.

3. Avira Kurtarma Sistemi (Avira Rescue System)

Bu açık kaynaklı uygulama bilgisayarınızdaki hard drive’a giriş yaparak bozulmuş sisteminizi kurtarıyor. Aynı zamanda virus taraması da yapabiliyor.

4. GParted Live

Bu uygulama, x86 bazlı bilgisayarlar için tasarlandı. Bozulmuş sistemler için veri kurtarmada kullanılıyor.

5. System RescueCd

Bu, Linux system kurtarma diski birçok kurtarma yazılımıyla birlikte geliyor. RescueCd bütün önemli Linux sistemlerini destekliyor. Sabit disk bölümü oluşturma ve biçimlendirme, ön bellek temizleme gibi birçok işlemi yapabilirsiniz.

6. Ubuntu Rescue Remix

Bu sistem, yazılım, veri kurtarma ve adli bir sistem. Ubuntu Rescue Remix operasyonları için son UI komutlarını kullanır. Düşük hardware konfigürasyonları için en iyi sistemdir.

7. F-Secure Rescue CD

Bu veri kurtarma aracı, daha önce bahettiğimiz Knoppix’e dayanıyor. Yazılımı CD’den çalıştırabilir ve kurulu uygulamaları takip edebilirsiniz. Gelişmiş veri kurtarma yapabilirsiniz. Bu yöntemle, kötü yazılımlardan etkilenen sisteminizi düzeltebilirsiniz, fakat bu yöntem şifreli sabit diske erişemez.

8. Ddrescue

Bu yöntemle verilerinizi bir dosyadan diğerine kopyalayabilirsiniz. Ddrescue, otomatik olarak çalışır, bellek hatalarını, blokları ve log dosyalarını tespit ederek bilgilerinizi kurtarır.

Kaynak