Kullanıcı adı ve parola saklama noktasında en çok tercih edilen servislerden LastPass, geçtiğimiz hafta içerisinde sanal saldıraya uğradığını duyurdu.
Bu kötü durumu kullanıcılarıyla dün paylaşan LastPass, teknik ekiplerinin ağlarındaki şüpheli bir aktiviteyi fark ettiğini ve engellediğini açıkladı. Bu engellemeye rağmen kullanıcıların e-posta adresleri, şifre hatırlatıcıları ve diğer bilgilerine erişim sağlandığı, parolalara ise girilemediği açıklandı.
Konu hakkında gerekli önemleri alan LastPass, her ihtimale karşı olarak parolaların değiştirilmesini de istedi.
Orjinal Mesaj :
Dear LastPass User,

We wanted to alert you that, recently, our team discovered and immediately blocked suspicious activity on our network. No encrypted user vault data was taken, however other data, including email addresses and password reminders, was compromised.

We are confident that the encryption algorithms we use will sufficiently protect our users. To further ensure your security, we are requiring verification by email when logging in from a new device or IP address, and will be prompting users to update their master passwords.

We apologize for the inconvenience, but ultimately we believe this will better protect LastPass users. Thank you for your understanding, and for using LastPass.

Regards,
The LastPass Team