Neredeyse kişisel bilgisayarların sabit disk sürücüleri kullanmalarının başından itibaren, belirli popüler işletim sistemleri (özellikle MS-Dos / Windows), sistemdeki ilk sabit disk için “C” harfini kullanmışlardır.

Farklı depolama cihazlarını basit harfler ile belirleme fikri, genellikle IBM’in 1960’larda geliştirdiği sanal makine işletim sistemlerine atfedilir. Bu yöntem, CP-40 ve CP/CMS sistemleri ile başlayarak, daha sonradan Digital Research tarafından üretilen CP/M işletim sistemleri tarafından kopyalanmaktaydı. Harfler, başlangıçta genel olarak mantıksal sürücülere atanıyordu ancak daha sonraları fiziksel depolama cihazlarını belirtir oldular.

Bütün bunlar da bizi 1980’lere, IBM’in, göreceli olarak popüler CP/M işletim sistemini IBM Personal Computer’da kullanmak istemesine getiriyor. IBM ve Digital Research arasındaki görüşmeler, günümüzde halen kesin olmayan sebeplerdendolayı tamamlanamadı. Söylentilere göre sorun, CP/M’in yaratıcısı Gary Kildall’ın eşi Dorothy Kildall’ın, görüşmelerin başında “gizli kalma” anlaşmasını imzalamaması ile başladı. İddialar, Dorothy Kildall’ın böyle bir belgeyi imzalamadan önce eşi ile görüşmesi gerektiğini söylediğini ve eşinin o sıralarda şehir dışında olduğunu belirtmekte. Bu durumun garip olmasının sebebi ise, Gary’nin bu tarz anlaşmaları normalde Dorothy’ye bırakıyor olması idi.

Devamı