Google’da aramak yapmak artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Google’da doğru arama yapılırsa, ulaşılamayacak hiçbir bilgi yok aslında.

Peki, neden bazen aradığımız bilgilere hemen ulaşamıyoruz? Aslında cevabı basit. Çünkü doğru arama tekniklerini veya doğru anahtar kelimeleri kullanmıyoruz. Işte Google, arama tekniklerinizi güçlendirmek için online kurslar vermeye başladı.

Google, resmi internet sitesinde Güçlü Arama (Power Searching) ve Gelişmiş Güçlü Arama (Advanced Power Searching) olmak üzere arama dersleri vermeye başlıyor. Bu derslerin amacı, hızlı ve etkili arama yapmak için ipuçlarını ve çok daha zor aramalar için doğru arama tekniklerini öğretmek.

Bu online derslerde Google’ın ilk öğrettiği şey, gözünüz kapalı arama yapmayın. Yani, öncelikle “Ne tür bilgiye ihtiyacım var” diye daha stratejik bir şekilde düşünmeniz gerekiyor.

Google’ın önerdiği basit arama tekniklerinde, öncelikle ulaşmak istediğiniz konu hakkında geniş düşünün ve daha sonra onu daraltın ve çok uzun anahtar kelimeler ile arama yapmayın. Daha sonra ne tür kaynaklara ihtiyacım var diye düşünün. Arama yaparken daha sonra lazım olabilecek bilgilerin kaydını tutun ve arama yaparken yol boyu birçok şeyi öğrenebileceğinizi unutmayın. Son olarak, aramanızı nerede bitireceğinizi bilmek, aramaya ne zaman başlayacağınızı bilmek kadar önemlidir ve tabi ki arama sonuçlarını doğru analiz edin.

Google’ın Güçlü Arama Teknikleri kurslarında online olarak videolu anlatımları izleyebilir, kolay-orta ve zor örnek arama sorularıyla kendinizi deneyebilirsiniz.

Google’ın sunduğu online eğitimlere ve videolara burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.