Zuckerberg ve İnternet.Org, Ağ Tarafsızlığı, İfade Özgürlüğü ve Gizlilik İlkelerine Uymadığı için Protesto Ediliyor

Internet.org, Facebook tarafından açıklanan ve dünyada internet erişimi olmayan 5 milyar insana interneti getirmeyi amaçlayan uluslararası bir ortaklık projesi. Fakat bu projeye tepkiler gün geçtikçe artıyor. Sebep, Internet.org’un ağ tarafsızlığı, ifade özgürlüğü, eşitlik, gizlilik, güvenlik gibi son dönemde tartışmalara yol açan kavramların ihlal edilmesi.

Internet.org (1) Facebook Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckenberg tarafından 2013 yılında açıklanan ve dünyada internet erişimi olmayan 5 milyar insana interneti getirmeyi amaçlayan uluslararası bir ortaklık projesi. Bu projedeki hedef, internete erişimi olmayan dünyanın üçte ikilik kısmına interneti tanıtmak (2). Bu ortaklıkta Facebook, Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm ve Samsung yer alıyor. Kullanıcılar, Internet.org sayesinde sunulan birkaç mobil online servise hiç para ödenmeden sahip olabiliyor.

Fakat bu projeye tepkiler gün geçtikçe artıyor. Sebep, Internet.org’un ağ tarafsızlığı, ifade özgürlüğü, eşitlik, gizlilik, güvenlik gibi son dönemde tartışmalara yol açan kavramların ihlal edilmesi.

Dünya çapında 67 tane Dijital Hak Savunucu Grubun tepkilerini ve endişelerini dile getirdiği Mark Zuckenberg’e yazılan açık mektupta Internet.org’un günümüzün önemli ilkeleri olan ağ tarafsızlığı, güvenlik ve gizlilik ilkelerine uymadığı açıkça belirtildi (3).

Kaynak