Email Hesapları Hakkında Bilgiler

E-mail başvurumu nasıl yapabilirim: Buraya tıklayarak mail talep formunu indirip doldurduktan sonra, formu fakülte/enstitü/yüksekokul web yöneticinize teslim ediniz. En kısa sürede mailiniz aktif edilecektir.

E-mail sunucusundan nasıl yararlanabilirim: http://posta.erzincan.edu.tr sayfası aracılığıyla tüm e-mail işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kullanacağınız web yüzlü webmail yazılımı ile PC lerinize hiçbir ayar yapmadan kullanıcı adı ve şifre girerek yazılımın menüsüne ulaşabilir ve tüm e-mail işlemlerinizi bu ortamda yapabilirsiniz. Webmail yönteminde tüm mailler sunucu sistemde durur ve tüm e-mail işlemleri sunucu tarafında yapılır. Bu yöntemi kullananların e-mail kutuları hızlı bir şekilde dolduğundan işleri bitmiş (gönderilmiş, okunmuş, taslak olarak kullanılmış, silinmiş ama yedekleri duran) e-mailleri silerlerse kota sorunu yaşamazlar.

E-mail işlemleri için “Microsoft Outlook” kullanabilir miyim: Evet, e-mail işlemleri için Microsoft Outlook kullanabilirsiniz. Outlook kullanıcıları alttaki temel ayarı doğru yaparlarsa hiçbir sorun yaşamazlar.

  1. Gelen posta sunucusu(pop3): posta.erzincan.edu.tr
  2. Giden posta sunucusu(smtp): posta.erzincan.edu.tr
  3. Giden posta sunucum(smtp) için kimlik doğrulama gerekiyor (işaretli olacak),

Outlook ayarları için Outlooku tıklayın /Araçlar/ ve /E-Posta Hesapları/ butonlarını tıklayın yeni bir e­mail hesabı açınız bunu “varsayılan” olarak işaretleyiniz. Açılan penceredeki “Adınız:” hanesine adınızı, “e-posta hesabınız:” hanesine e-mail adresinizi, “Gelen posta sunucusu (pop3)” ye posta.erzincan.edu.tr ifadesini “Giden posta sunucusu (SMTP)” na posta.erzincan.edu.tr yazarak konfigurasyonu tamamlayabilirsiniz.

Outlookun “yeni” butonuyla mail gönderebilir, “Gönder/al” butonuyla gelen mailleri okuyabilirsiniz. Özel bir ayar yapmadığınız sürece okumuş olduğunuz tüm e-mailler lokal PCnize indirilecektir ve Üniversitenin e-mail sunucu sisteminden silinecektir. E-mail okumak için birçok yardımcı programlar vardır arzu eden bu yazılımları da kullanabilir. Örneğin /Eudora/ gibi

E-mail kutuma e-mail gelmiyor? E-mail kutunuza e-mail gelmiyorsa büyük ihtimalle çok büyük e- mailler almış ve kota sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Sorunu çözmek için bilgiişlemi arayabilirsiniz.

E-mail kotası ne kadardır? E-Mail sunucu üzerinde her kullanıcı için 1 GB lık e-mail hesabı açılmaktadır.

Bir e-mail ne kadar büyüklüğünde olabilir: E-mail gönderme ve alma için kotanızın sınırı geçerlidir. Dosya gönderme kotası 10 MB dır.

E-mail şifremi nasıl değiştirebilirim? Web-mail ile login olduktan sonra Options(Seçenekler) menüsünden Global (Genel) menüsüne girerek Change Password (Şifre Değiştir) linki vasıtasıyla şifrenizi değiştirebilirsiniz.

E-mailler virüs kontrolünden geçiriliyor mu? E-mail sunucu üzerinden geçen tüm e-mailler virüs temizleme yazılımı ile kontrol edilmektedir. E-mail sunucusuna gelen virüslü e-mailler otomatik olarak çöpe atılmaktadır.

SPAM olarak gönderilen e-maillere ne tür işlem uygulanıyor? Spam e-mailleri (İstenilmeden gönderilenleri) önlemek için MPP yöneticisiyle birlikte mailshell ve spamassasin kullanılmaktadır. spam olarak algılanan e-mailler spam klasörünüze atılır.

Kaç tane folder (mail kutusu) oluşur: Bir e-mail hesabında birçok folder oluşur gelen mailler INBOX folderinde bulunur.

Add Comment